الف شین

جرم من آن است که حرفهایم را زودتر از زمان می زنم ... شهید دیالمه

الف شین

جرم من آن است که حرفهایم را زودتر از زمان می زنم ... شهید دیالمه


نگاهی به زندگی و مبارزات شهید دیالمه در کتاب «آقا وحید»

کتاب «آقا وحید»؛ برش‏هایی از زندگی و مبارزات شهید عبدالحمید دیالمه از سوی نشر معارف به چاپ چهارم رسید.

 

کتاب «آقا وحید»؛ برش‏‌هایی از زندگی و مبارزات شهید عبدالحمید دیالمه به کوشش محمدمهدی خالقی و حجت احمدی‏زر به چاپ چهارم رسید.

این کتاب خاطراتی از شهید دیالمه نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی و از شهدای مظلوم فاجعه هفتم تیر 1360 است که از زبان دوستان، همرزمان و شاگردان ایشان بیان شده است و به سبکی جالب و جذاب، تدوین و تنظیم شده است. در پایان کتاب هم اسناد و عکس‏‌هایی از شهید ضمیمه کتاب شده است.

 

شهید دیالمه در چهارم اردیبهشت سال 1333 در تهران و خانواده‏‌ای مذهبی چشم به جهان گشود. پس از گذراندن دوره دبستان، دروس متوسطه را در دبیرستان هدف فرا گرفت. در سال 1352 وارد دانشگاه مشهد شد؛ شش سال بعد با درجه دکترای داروسازی فارغ‌التحصیل شد.

 

عرفان، فلسفه و منطق را نزد استاد شهید مطهری خواند و با نظرات شریعتی در زمینه‌های مختلف آشنا شد و با نقد منطقی نظریات وی، نقش مهمی را برای آگاهی نسل جوان بر عهده گرفت. او به زبان‌های عربی، انگلیسی و فرانسوی مسلط بود و پس از اخذ دکترا در سال 1358، از دانشگاه فردوسی مشهد به تهران آمد و فعالیت‌هایش را آغاز کرد.

  

تشکیل جلسات سخنرانی تحت عنوان «صراط مستقیم» با هدف احیای تفکرات شیعی از دیگر کارهای او بود که به وسیله آن طرفداران زیادی را به سمت خود جذب کرد و افکار انحرافی و التقاطی را خنثی کرد.

 

شهید دیالمه ابتکارهای چشم‌گیری در زمینه‌های هنری و ادبی از خود بروز داد و همزمان با تحصیل، در زمان اختناق رژیم منحوس پهلوی نمایشنامه و فیلم‌های پرباری را تهیه و اجرا کرد.

 

شهید دیالمه پس از پیروزی انقلاب اسلامی به عنوان نماینده مردم مشهد وارد مجلس شد و علیه جریان نفاق و التقاطی به شدت موضع‌گیری می‌کرد.

 

او به همراه شهید بهشتی در هفتم تیر 1360 در انفجار دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی به شهادت رسید و پیکر پاکش در کنار مقبره «شهید مفتح» در جوار حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها به خاک سپرده شد.

  

چاپ چهارم کتاب «آقا وحید» در 96 صفحه، قطع جیبی، تیراژ 2000 نسخه و قیمت 2300 تومان از سوی دفتر نشر معارف به جامعه فرهنگی کشور عرضه شده است.

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی